Ha valaha is bosszankodtál azon, hogy magas a vízszámlád, vagy láttad már, hogyan locsolja az automata rendszer a füvet szakadó esőben, akkor tudod, mennyire fontos a tudatos öntözés. Szerencsére ma már nem kell milliomosnak lenned ahhoz, hogy a kerted is „okos” legyen. Vannak egyszerű, mégis hatékony megoldások, amikkel rengeteg vizet – és pénzt – spórolhatsz meg, ráadásul a növényeid is jobban érzik magukat.
A legtöbb ember fejében az öntözés még mindig úgy él, mint valami szükséges nyűg: este vagy hajnalban slagot ragadni, körbesétálni a kertet, közben hol túlöntözni, hol kihagyni egy-egy részt. Pedig a modern technológia ma már a kertbarátok rendelkezésére is áll, és olyan megoldásokat kínál, amik teljesen automatikussá, mégis okossá teszik az öntözést.
Az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb eszköz az esőérzékelő, ami leállítja az öntözést, ha esik az eső. Nem hangzik forradalminak, de gondolj bele: mennyi víz megy kárba évente azáltal, hogy az automata rendszer akkor is dolgozik, amikor az ég is locsol? Egy ilyen kis eszköz már pár ezer forintért beszerezhető, és pillanatok alatt megtérül az ára.
Egy szinttel feljebb lépve ott vannak a talajnedvesség-érzékelők, amik már nemcsak az esőt figyelik, hanem azt is, hogy a föld valóban nedves-e. Így az öntözés nem egy fix időponthoz kötött, hanem a növények igényeihez igazodik. Képzeld el, hogy a rendszer csak akkor indul be, ha a föld tényleg szomjas – pont, mint egy jó kertész tenné.
Aki még profibb megoldásra vágyik, annak érdemes körülnézni az okos öntözésvezérlők világában. Ezek olyan kis „agyak”, amik összekapcsolhatók az interneten keresztül időjárás-előrejelzéssel, sőt akár mobilappon keresztül is irányíthatók. Tehát ha elmész nyaralni, akkor is meg tudod nézni, mi történik otthon a kerttel, és szükség esetén bármikor beavatkozhatsz. A legtöbb ilyen rendszer önállóan szabályozza az öntözési időket, mennyiséget, és ha látja, hogy jön az eső, simán leállítja magát.
És akkor még nem is beszéltünk a víztakarékos öntözési módokról. Ilyen például a csepegtető rendszer, ami kis mennyiségű vizet juttat közvetlenül a növény gyökeréhez. Ezzel szinte teljesen elkerülhető a párolgási veszteség, és a gyomok sem burjánzanak úgy, mert nem kapnak feleslegesen vizet. Különösen hasznos veteményesekben, szőlőben, bokrok körül.
Ha van gyepszőnyeged vagy nagyobb gyepfelületed, akkor is érdemes lehet állítható szórófejeket használni, amelyek nemcsak irányba állíthatók, hanem beállítható a szórás sugaruk is. Így pontosan annyi víz jut oda, amennyi kell – se több, se kevesebb. Ha jól vannak beállítva, nincs „felesleges locsolás” a járdára vagy a teraszra.
Egy másik szuper trükk a zónás öntözés. Ez azt jelenti, hogy a kert különböző részei – például a gyep, a virágágyás, a bokrok – külön programozhatók. Mert hát valljuk be, nem minden növény igényel ugyanannyi vizet. Egy árnyékos bokorcsoport kevesebbet kér, mint egy déli fekvésű virágágyás. A zónázással nemcsak vízet, hanem növényeid egészségét is véded.
Fontos persze az is, mikor öntözöl. A legideálisabb időpont a kora reggel, amikor még hűvös van, és a víz nem párolog el olyan gyorsan. Az esti locsolás már kevésbé jó, főleg ha a levelek nedvesek maradnak, mert az elősegítheti a gombás betegségek kialakulását.
A jó hír, hogy az „okos öntözés” nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindent egyszerre kell beszerezned. Kezdheted egy esőérzékelővel, aztán ha bevált, jöhet a nedvességmérő, később pedig egy teljes vezérlő. Ráadásul egyes okos rendszerek már kompatibilisek a hangvezérlős otthoni asszisztensekkel (Alexa, Google Home stb.), így elég csak annyit mondani: „Kert, locsolj!”
Összességében az okos öntözés nemcsak kényelmes, hanem pénztárcabarát és környezetkímélő megoldás is. A víz érték, és ha jól bánunk vele, nemcsak a kert lesz szebb, de a világ is egy kicsit zöldebb marad. Ha még nem vágtál bele, akkor ez a tavasz lehet az ideális időpont – hidd el, a növényeid és a vízórád is hálásak lesznek érte.