Amikor eljön a tavasz és újra zöldbe borul a kert, sokan lelkesen bekapcsolják az öntözőrendszert – aztán jön a meglepetés: valami csöpög, a fű foltos marad, vagy épp elöntötte a virágágyást a víz. Ismerős? Ne aggódj, nem vagy egyedül. A tavaszi időszak tele van olyan buktatókkal, amik könnyen elkerülhetők lennének egy kis odafigyeléssel. Nézzük meg, mik ezek a gyakori hibák, és mit tehetsz ellenük!
1. Túl gyors rendszerindítás
Az egyik leggyakoribb hiba tavasszal, hogy amint elmúlik a fagyveszély, valaki rögtön teljes gőzzel elindítja az öntözőrendszert. A gond csak az, hogy a rendszer télen nem volt használva, és a csövekben, szelepekben akár víz is maradhatott – ami megfagyott, tágult, és sérüléseket okozhatott.
Megoldás: Mielőtt bármit elindítanál, alaposan ellenőrizd le a rendszert. Nézd meg, van-e törés, repedés, kilazult csatlakozás. A vizet fokozatosan engedd rá a rendszerre, és figyeld, hol történik szivárgás vagy nyomáscsökkenés.
2. Elfelejtett szűrők és fúvókák
A téli pihenő alatt a szűrők eltömődhettek, a szórófejek pedig koszosak lehetnek – vagy el is mozdulhattak. Ha ezek nem működnek megfelelően, az öntözés egyenetlen lesz: valahol túl sok víz jut, máshol meg ki sem nyílik a szórófej.
Megoldás: Minden tavaszi szezon előtt tisztítsd meg vagy cseréld ki a szűrőket. A fúvókákat szereld le, öblítsd át tiszta vízzel, majd ellenőrizd, hogy megfelelően oszlatják-e szét a vizet.
3. Rosszul beállított időzítés
A tavaszi időjárás szeszélyes – egyik héten még fagy van, a másik héten már 20 fok. Ha az öntöző időzítését nem a szezonhoz igazítod, könnyen túlöntözheted (vagy épp kiszáríthatod) a növényeket.
Megoldás: Érdemes heti szinten átnézni az időzítést, és igazítani a hőmérséklethez, csapadékhoz. Ha van okos vezérlőd, akkor az automatikusan igazíthatja ezt az időjárás-előrejelzéshez – ha nincs, akkor kézzel is beállíthatod, csak ne feledkezz meg róla.
4. Nem megfelelő zónák működtetése
Gyakori hiba, hogy egyes zónák nem indulnak el, vagy épp túl sokáig működnek. Ez lehet elektronikai hiba, de gyakran csak egy egyszerű beázott vagy elmozdult kábel miatt van.
Megoldás: Minden öntözési kör külön ellenőrzést érdemel tavasszal. Kapcsold be zónánként, és figyeld, hogy mindegyik egyformán működik-e, nem marad-e ki szakasz. Ha valami nem jó, a vezérlőnél és a mágnesszelepeknél kezdj el keresni.
5. Elfelejtett érzékelők és biztonsági elemek
Esőérzékelő, talajnedvesség-mérő, fagyvédelmi érzékelő – ha ezek már ott vannak a rendszeredben, szuper! De ha nem ellenőrzöd őket, és például a fagyérzékelő „beragad”, akkor teljesen le is tilthatja a rendszered működését.
Megoldás: Teszteld az érzékelőket szezon elején. Sok modellnél van kézi tesztgomb, vagy ellenőrizheted a vezérlőpanelen keresztül is, hogy jeleznek-e. Ha hibás, inkább cseréld – nem éri meg a kockázatot.
6. Túlöntözés a friss növényeknél
Tavasszal sokan ültetnek új növényeket, fűmagot vetnek, virágokat palántáznak. A hiba ott jön, hogy ezek a friss növények gyakran túl sok vizet kapnak, főleg ha ugyanarra a zónára esnek, mint a beállt fű vagy bokrok.
Megoldás: Az új növényeket érdemes külön kézi öntözéssel támogatni az első hetekben. Később, amikor már megerősödtek, jobban viselik az automata rendszert is. Ha van lehetőség, a külön zónába helyezés hosszú távon sokkal jobb.
7. Nem elégséges víznyomás vagy túl magas nyomás
Ez tipikusan akkor jön elő, amikor egyszerre több zónát próbálsz elindítani vagy új fúvókát szereltél fel. A túl magas nyomás „kilőheti” a vizet a gyökerek környékéről, a túl alacsony meg épp nem juttat elég vizet a fűhöz.
Megoldás: Ellenőrizd a víznyomást nyomásmérővel, és ha kell, szerelj be nyomáscsökkentőt vagy módosítsd a zónabeosztást úgy, hogy kevesebb eszköz dolgozzon egyszerre.
+1 TIPP: Ne hagyd az utolsó pillanatra!
A legtöbb hibát azért nem javítják időben, mert egyszerűen nem veszik észre őket – vagy csak akkor, amikor már baj van. Egy tavaszi átvizsgálás, egy kis karbantartás, és egész szezonban nyugodt lehetsz, hogy a rendszered jól működik, a kerted szép marad, és nem szivárog el a pénzed a föld alatt.