Van már egy jól működő öntözőrendszered, de néha azon kapod magad, hogy túl sokat locsolsz? Vagy épp az zavar, hogy nem tudod távolról vezérelni? Esetleg csak szeretnél egy kis technológiát csempészni a kertészkedésbe, hogy kevesebb legyen a meló, és több a lazulás a teraszon? Akkor van egy jó hírem: nem kell feltétlenül drága új rendszert telepítened. Egy kis „okosítás” is elég lehet, és még a pénztárcád is megússza!
Az első lépés, amit sokan figyelmen kívül hagynak, a vezérlés cseréje. Ha most egy hagyományos időzítős vezérlővel dolgozol, amit a garázsban vagy a melléképület falán kell állítgatni, akkor egy okos öntözésvezérlő lehet a legjobb befektetés. Ezek a kütyük wifi-n keresztül csatlakoznak az otthoni hálózatra, és applikációval, sőt sokszor még hangvezérléssel is irányíthatók. Nem kell mást tenned, mint lecserélni a meglévő vezérlőt, és máris új szintre lép a rendszered – a szórófejek, a csövek és a mágnesszelepek maradhatnak a helyükön.
Az okos vezérlők egyik nagy előnye, hogy képesek figyelembe venni az időjárás-előrejelzést. Tehát ha látszik, hogy holnap esni fog, nem indítják el a locsolást – ennek köszönhetően akár 30–40% vizet is meg lehet spórolni éves szinten! Ez pedig nemcsak a vízórádnak, hanem a környezetnek is jót tesz.
A következő lépés az érzékelők hozzáadása. Ezekből is van pár „alapkellék”, amit könnyen integrálhatsz a meglévő rendszerbe. Például:
- Esőérzékelő – ha még nincs, sürgősen szerezz be egyet. Olcsó, gyorsan felszerelhető, és sok felesleges locsolást megakadályoz.
- Talajnedvesség-mérő – ez már egy fokkal komolyabb, de ha precízen szeretnél öntözni, nagy segítség. Nem az esőt nézi, hanem azt, hogy a földben mennyi víz van, így ha a talaj elég nedves, a rendszer nem indít el egy új ciklust.
Egy másik hasznos trükk, ha a zónáidat újragondolod. Lehet, hogy a rendszered kialakításakor még nem volt akkora különbség a kert részei között, de ma már jobban látod, hol mi van. Például egyre több ember telepít víztakarékos csepegtető zónát a veteményeshez vagy bokrokhoz – ez is könnyen integrálható egy meglévő rendszerbe, csak egy külön körre van szükség, és máris egy teljesen más típusú öntözés indul azon a részen.
Ha kicsit mélyebbre akarsz ásni a technikában, akkor ott vannak az okos szelepek, amik külön vezérelhetők – így akár egy-egy zóna külön is optimalizálható. Ezek általában a vezérlőhöz kapcsolódnak, de külön is kaphatók bluetooth-os vagy wifi-s kivitelben, akár időzítő funkcióval is.
És ne feledkezzünk meg a vízfelhasználás monitorozásáról! Léteznek olyan okos vízmérők, amik érzékelik a túlzott vízfogyasztást vagy a szivárgásokat, és riasztanak, ha valami nem stimmel. Ez főleg nyáron jön jól, amikor a szivárgó csatlakozások sok vizet pazarolhatnak el anélkül, hogy észrevennéd.
Sokan azt hiszik, hogy egy okos öntözőrendszer „luxus”, pedig igazából egy jól átgondolt, költséghatékony fejlesztés. Ráadásul bármelyik lépést meg tudod valósítani önállóan is: először csak egy esőérzékelőt szerelsz be, később lecseréled a vezérlőt, aztán jöhet a nedvességmérő. Semmi nem megy veszendőbe, minden épül egymásra.
És a legjobb az egészben? Nem kell többet azon izgulni, hogy elfelejtettél locsolni, vagy túl sok vizet adtál a növényeknek. Az okos rendszer gondolkodik helyetted. Neked csak annyi a dolgod, hogy élvezd a szép kertet, és elégedetten hátradőlj egy pohár hideg limonádéval.